Tym postem chce rozpocząć małą serię, podczas której odpowiem na bardzo często zadawane pytania wraz z moimi wskazówkami. Pierwszym pytaniem, które dostaję bardzo często dotyczy, znalezienia przyjaciół/grupki znajomych na swoim Erasmusie.
Należy pamiętać, że na początku wyjazdu na Erasmusa, każdy z nas czuje się tak samo: troszeczkę zagubionym, nie posiadającym znajomych, ponieważ jesteśmy w nowym dla nas mieście. Zdecydowana większość osób na Erasmusie chce poznać osoby z którymi stworzy mała rodzinę podczas swojej wymiany. Na swoich 3 wymianach z Programu Erasmus+, 3 razy czułam się na początku bardzo zagubiona i zastanawiająca: "i co teraz". Dzięki temu, obecnie czuje się w dobrej pozycji by przekazać kilka wskazówek, które osobiście pomogły mi w znalezieniu znajomych podczas moich wymian.
1. Rozmawiaj z każda osobą, pytaj o pomoc - warto prosić o pomoc innego studenta_ki np. w kolejce do International Office na zagranicznej uczelni, nigdy nie wiadomo czy proste zapytanie o pomoc nie rozpocznie konwersacji i przyszłej przyjaźni?
2. Zapisuj się na wydarzenia organizowane przez Erasmus Student Network. Wydarzenia, wycieczki i wszelkiego rodzaju spotkania, mają one na celu pomoc osobom, które przyjeżdżają na wymianę zagraniczną się poznać. Sama uczestniczyłam w ogromnej ilości ich wydarzeń, wycieczek. Sama też jestem wolontariuszką w ESN i pomagam jak osoby przyjeżdżają na wymianę do mojego Uniwersytetu w Krakowie, wiem jak wspaniali ludzie tworzą ta organizację i tworzą niesamowite wydarzenia dla innych Erasmusów!
3.Każda z osób na Erasmusie czuje się podobnie, każdy z nas chce nawiązać kontakty z innymi osobami. Tworzone są więc grupy na WhatsApp lub messengerze w celu łatwiejszej komunikacji. Często proponowane są spotkania integracyjne gdzie zachęcam do pójścia na nie, nigdy nie wiadomo kogo się spotka, a warto bo może to być początek przyjaźni!
4. Żyj chwilą, nie daj się prosić by: "jechać na wycieczkę", "iść na to wydarzenie" mów więcej "tak, dlaczego by nie", życie na Erasmusie jest niesamowite, jest też bardzo szybkie, co mam na myśli? Coś co normalnie dłużyło by się kilka tygodni na Erasmusie rozwiązuje się w kilka dni, to jest niesamowite ale pokazuje, że przez to że czasu na samej wymianie jest mniej i jest on ograniczony wszystko jest "przyspieszone". W 1 tydzień jeśli pójdziesz na wydarzenia poznasz mnóstwo ludzi i nawiążesz przyjaźnie. W "normalnym" życiu tydzień to czasem za mało, na Erasmusie jest to bardzo normalne.
Na tym ostatnim podpunkcie i przesłaniem "żyj chwilą" zakończę ten post, polecam Ci inne posty w zakładce ERASMUS i powodzenia na wymianie!
0 komentarze
Dziękuję za każdy komentarz ;)
i zapraszam ponownie ;)