Erasmus

Erasmus (część 2) Jak dostać się do programu Erasmus – krok po kroku

13:00Ann...♥


Wyjazd z Programu Erasmus jest kojarzony z duża papierologią oraz biurokracją, częściowo jest to prawda ponieważ podpisujecie umowę z uczelnią oraz otrzymujecie na wyjazd grat jednak ten proces nie jest aż tak bardzo skomplikowany, w dużej mierze potrzeba dobrej organizacji ale znam też osoby, które nie mówią o sobie że są "zorganizowane", a też dały rade! 

Postanowiłam ułatwić Ci to zadanie i podzieliłam cały proces na bardzo małe kroczki, które poprowadzą Cię przez całą procedurę.
W tym poście opisze to bardzo merytorycznie, bardziej się już nie da. Jeśli planujesz wyjazd na Erasmusa napisz w komentarzu o jakim kraju myślisz!
 

Krok 1. 

Odszukaj na stronie swojej uczelni stronę Biura Programów Zagranicznych, jest to biuro, które działa i pomaga w wyjeździe podczas procesu planowania i wyjazdu na Erasmusa. 

Na ich stronie znajdziesz specyficzne dla każdego uniwersytetu regulacje dotyczące wyjazdu, informacje o wysokości przyznawanego  stypendium i wiele różnych regulacji jak program Erasmus działa na twojej uczelni. Zdecydowanie jest to twój główny punkt kontaktowy. Mój poradnik zawiera chronologiczne posegregowane kroki jak należy postępować. Jednak wiele regulacji różni się od uczelni do uczelni i nie jestem w stanie ich wszystkich przedstawić. Proszę miej w świadomości, że dużo kroków jest prawdopodobnie takie same jednak mogą się one różnić kolejnością lub osobami odpowiedzialnymi za daną rzecz. Moje kroki wyjazdu na Erasmusa są stworzone na podstawie procesu na uczelni UEK w Krakowie.

Krok 2. 

Na stronie BPZ (Biura Programów Zagranicznych) wybierz kraj oraz uczelnie na której chcesz studiować, możesz wybrać do 8 uczelni. 

Uwaga: Jeżeli umowy podpisuje Twój wydział, a nie uczelnia sprawdź, czy dana uczelnia ma w swojej ofercie kierunek podobny do Twojego, ponieważ musisz znaleźć kierunek posiadający podobne przedmioty do twojego. 
 
Krok 3.

Ustal spotkanie z Panią z BPZ, która pomoże i wytłumaczy ci cały proces jak on wygląda od "papierkowej strony". 
 
Krok 4.  
 
Zebranie wszystkich dokumentów aplikacyjnych, takich jak: 

  • Kwalifikacja językowa prowadzona jest przez Centrum Językowe - Kwalifikacja językowa oznacza złożenie kopii certyfikatu językowego i/lub przystąpienie do egzaminu organizowanego przez CJ na potrzeby rekrutacji.
  • średnia ocen za cały okres studiów (do momentu aplikacji)
  • CV w języku obcym (języku studiowania za granicą)
  • kopia certyfikatu językowego (jeśli ktoś posiada)
  • kopie zaświadczeń (opcjonalnie) potwierdzające: udział w zajęciach w językach obcych, zawodowe doświadczenie zagraniczne oraz dodatkową działalność (wolontariat, promocja etc.)
  • zaświadczenia o działalności w Kołach Naukowych i Organizacjach Studenckich należy składać wyłącznie w Parlamencie Studenckim UEK w wyznaczonym terminie,
 
Posiadanie tych wszystkich dokumentów pozwalają do przejścia do następnego kroku. 
 
Krok 5. 
 
Po znalezieniu uczelni na które chcesz aplikować nie pozostaje nic innego jak: APLIKACJA!
 
Formularz aplikacyjny znajduje się na stronie do której otrzymasz dostęp oraz informacje o zalogowaniu od BPZ.
 
Po wysłaniu aplikacji, czas oczekiwać na wyniki! 


Są to pierwsze kroki, które musisz wykonać, żeby wyjechać na Erasmusa. Nie odkładaj aplikacji, zawsze możesz zrezygnować jeśli nie dostaniesz się do wymarzonej uczelni, a szkoda  byłoby nie aplikować i później żałować!

 

 

 

You Might Also Like

0 komentarze

Dziękuję za każdy komentarz ;)

i zapraszam ponownie ;)

Obserwatorzy


Formularz kontaktowy